Проект “Розділяй” – 10 основних екологічних проблем Черкащини

Працюючи у сфері переробки вторсировини ми в УМК отримуємо багато інформації щодо екологічної ситуації у Черкасах та Черкаській області. У цій статті ми хочемо окреслити 10 екологічних проблем, що є актуальними для нашого регіону та навести варіанти їх вирішення.

enviromental-pollution

Проблема перша  – Забруднення прісних водойм

Забруднення прісних водоймищ зазвичай невидиме для ока, тому що забруднюючі речовини розчинені у водах. Кожен рік басейнипрісних річок і озер отримують тисячі хімічних речовин більшість з яких представляють собою нові хімічні сполуки і мають непередбачуваний еффект. Основними забруднювачами у Черкасах відходи виробництв та побутові відходи технічні води з залишкамиважких металів, піністі миючі засоби та каналізаційні неочищені відходи все ще потрапляють до водойм Черкащини. Це забруднення спричинюють хвороби флори та фауни що живе в воді та навколо неї, так і спричинює проблеми

Проблема друга – Забруднення повітря 

Один з основних видів забруднення атмосфери – автомобільний транспорт. У викидах автомобілів знаходяться такі шкідливі речовини як: угарний газ, окиси азоту, тверді частинки та летючі органічні з’єднання. На автотранспорт приходиться 90% угарного газу, що взагалі викидається в атмосферу. При високих рівнях вмісту у повітрі він викликає сонливість і навіть призводить до смерті. Максимальна кількість викидів регіструється в години пік, причому всередині автомобіля концентрація шкідливих речовин найбільша. Припускають, що двоокис азоту подразнює легені і викликає загострення астми.

Проблема третя – Свалища побутових відходів забруднюють землю і займають корисне місце

В Україні близько 130 тисяч гектарів земельної площі зайнято сміттєзвалищами, на яких зберігається 35 мільярдів тонн твердих відходів. Щороку в країні створюється 12 тисяч несанкціонованих сміттєсховищ, оскільки полігонів для сміття просто не вистачає (нині у нас є понад 700 сховищ твердих побутових відходів, а ще 500 потрібно збудувати). Частину цих ресурсів можна спасти та переробити, але через байдужість населення і лінь сортувати сміття вдома природа отримує “неймовірний подарунок” у вигляді гектарів засміченої і отруєної землі.

 

 

Проблема четверта – Збіднення грунтів та чорноземів

Чорнозем у природному стані має добрі водно-фізичні властивості. Його пухка структура сприяє накопиченню значних запасів продуктивної вологи. В орних деградованих чорноземах, особливо збіднених органічною речовиною (гумусом) і солонцюватих, в яких висока щільність і утворюються широкі і глибокі тріщини, волога не накопичується у достатній кількості і швидко випаровується.

Саме про значне збіднення чорноземів гумусом потрібно серйозно замислитися. Гумус – це специфічна органічна речовина, що є тільки в грунті і разом з ним виконує багато дуже важливих функцій. Це, по-перше, джерело поживних речовин, завдяки якому чорноземи мають високу природну родючість.

 

Питання збереження гумусу в грунтах не тільки суто сільськогосподарське. Дегуміфікація є елементом опустелення земель степових зон, зменшення біорізноманіття, погіршення мікрокліматичних умов. У менш гумусованих грунтах зменшується теплоємність і збільшується теплопровідність, а відповідно вони менше акумулюють тепло і швидко його втрачають

 

Проблема п’ята – Забрудення грунту 

 

Створення нових сміттєзвалищ, забруднення підземних вод, злив відходів виробництв прямо до грунту – це все забруднює замлю і унеможливлює розвиток органічного життя на ній.

Проблема шоста – Криза водних ресурсів

Водна криза — це стан нестачі води. Ця тривожна ситуація розвивається особливо в посушливих і напівпосушливих регіонах світу, бо оселившись, люди дізналися, що через природні цикли, неправильне землекористування, демографічні тенденції або проблемні політичні та технічні заходи виникає дефіцит води.
Нестача води може бути також пов’язаною з проблемою її якості. Земля володіє великою кількістю морської води, але без технологій опріснення, ця вода не може бути використаною як питна або для господарської діяльності.
Забруднення підземних або поверхневих вод може призвести до того, що їх більше не можна буде використовувати як питну воду і для зрошення сільськогосподарських культур і, таким чином, дефіцит води збільшується.

Проблема сьома – Зміна клімату через надмірне використання енергетичних ресурсів

Вже сьогодні в багатьох куточках земної кулі стають помітними наслідки зміни клімату – зменшується площа льодовиків, підвищується рівень моря, почастішали сильні шторми, торнадо та рясні повені. Ці зміни торкаються не тільки природи, але й значною мірою впливають на життя, здоров’я та добробут людей по всьому світу.

2015 рік побив всі рекорди високих температур, і ця тенденція продовжується у 2016 році. Ще більше занепокоєння викликає той факт, що 10 найбільш спекотних років у світовій історії починаючи з 1856 року були зафіксовані за останні 15 років.

 

Проблема восьма – Знищення водної флори і фауни через зміління Дніпра

На тереторії Черкаської області зхнаходиться частина Кременчузького водосховища – найширшої частини річки Дніпро. Через його надмірну широту навесні, коли тане крига, необхідно підвищувати рівень води, аби риба що зимує під нею не гинула. Але через страх затоплення районів міст, що знаходяться на рівні річки рівень води нижчий ніж це необхідно і тому рибу “розчавлює” льодом. Кожен рік держава тратить мільйони гривенбь на зариблення Дніпра, і майже кожен рік ця риба гине під кригою.

Пробелма десята – Забруднення лісу і знищення ареолу життя диких звірів

Ліс – легені нашої планети, його знищення може передрікати нам сумну участь, адже він є джерелом кисню, регулятором вологи і життєдайною скарбницею для Землі.

Забруднення лісів – проблема, з якою лісівникам боротися стає дедалі важче. Незважаючи на неодноразові звернення працівників державної лісової охорони про недопустимість засмічення лісових масивів побутовими відходами, мешканці українських міст і прилеглих населених пунктів продовжують вивозити сміття та всілякий непотріб у лісові масиви, полезахисні лісові смуги. Берегти ліс, не смітити в лісі, не завдавати йому шкоди – істини відомі кожному. Але надто часто люди про них забувають. Адже не лише місцях масового відпочинку, а й навіть у віддалених куточках, скрізь видно сліди варварства і неохайності: папір, пляшки, поліетилен, пластик, консервні банки, гори побутового та виробничого сміття. Лісівники намагаються всіляко сприяти приємному відпочинку наших громадян в лісі. Вздовж автодоріг, в різних мальовничих куточках обладнано спеціально пристосовані місця для відпочинку зі столами, лавками, місцями для вогнища та контейнерами для збору сміття. Створення в лісових масивах мережі таких пунктів є одним з важливих заходів, спрямованих на охорону та захист лісу.